E-ticaret sitesinin hizmet alanında en önemli departmanlarından birisi müşteri hizmetleridir. Sosyal medya günümüzde bir çok internet kullanıcısının vazgeçilmezi olmuştur. Önemli markalardan küçük markalara kadar bir çok sanal mağaza işlerini sosyal medyaya taşımıştır.

Yapılan araştırmalara göre insanlar sosyal medya üzerinden markalar ile iletişime geçip ürün siparişi ve destek almışlardır.

Sanal mağazanız için sosyal medya üzerinden hizmet departmanınıza bağlayarak müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Marka bilinirliğiniz artar ve müşterilerinize kısa sürede destek verebilirsiniz, satışlarınızı artırabilirsiniz, müşteri sorunlarınızı çözebilirsiniz. Sosyal ağınız ile müşteri potansiyelinizi kısa sürede artırabilirsiniz.

İletişim stratejisi geliştirin

Müşterilerinize en verimli ulaşım için gerekli iletişim bilgilerinizi yayınlamanız gerekmektedir. Kullanacağınız dil müşteri portföyünüze tamamen hitap etmelidir. Müşterilerinize kaç dakikada ulaşacağınızı hedeflemeniz gerekmektedir. Sunduğunuz bilgilerin haricindeki sorular için hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Müşteri sorunlarını genel ortamda kısa sürede çözecek cümleler kullanmalısınız. Telefon ve mail adresinizi de ağınızda yayınlamalısınız.

Personelinizi Yetiştirin

Sosyal Medya hesabınızın başına en bir tane eleman yetiştirmeniz gerektirmektedir. Elemanınız satış stratejinize göre, hizmet politikanızı uygulamalıdır. Sürekli destek verilmelidir. Müşterilere en açık ve en doğru bilgiler ulaştırmalıdır. Marka kalıcığı ve geniş ağa yayılma adına tüm yöntemleri kullanmalıdır.

İş potansiyeliniz doğru adımda ilerlediğiniz sürece sosyal medya ortamında ki kitleniz artacaktır. Bu artma oranına göre destek veren departmanınız belli bir süre sonra yeterli kalmayacaktır. Yeni bir eleman ile bu açığınızı kapatabilirsiniz. Büyüme yönünde gittiğiniz anda yeni elemanınız yetiştirmelisiniz.

Büyüme esnasında eğer müşterilerinizden sürekli olumsuz cevaplar alıyorsanız soru cevap için gerekli stratejilerinizi değiştirebilirsiniz. İllaki sorunlarınız olacaktır ama bu sornları en asgariye indirmek ekibinizin elindedir.

Hedef Kitleniz Hangi Sosyal Ağlarda Daha Etkili Olacaktır?

Müşterilere her zaman en verimli kanallarda hizmet ve satış vermek ilk hedeftir. Diğer ağlar ise teferruattır. Son dönemlerde insanlar en çok facebook ve twitter kullanmaktadır. Instagram da da satışlar yapılmaya başlamıştır. Sektörünüz ile araştırma yaparak bu konuda rakiplerinizi yakından takip edebilirsiniz. Bu takip sırasındaki açıklardan faydalanabilir, yenilikler ekleyebilirsiniz. Bu yenilikler neler olabilir. Ürünlerin fiyatları, ürünlerin görselleri yani sunum çok önemlidir. En kaliteli servis ile müşterilerinizi etkileyebilirsiniz.

Müşterileriniz Direk Marka Temsilcisi İle Konuştuklarını Hissetsinler

Kalıplaşmış sözlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu kalıplaşmış sözler müşterilerinize bir makineden ve ya robottan cevap almış gibi olmamalıdır. Sıcak ve etkileşimi yüksek cümleler kullanılmalıdır. Müşterileriniz size kendini yakın hissettirmiş olursunuz. Bu da güven verir. Bu alanda soru cevap departmanınızı yetiştirmeniz gerektirmektedir. Ve ya bu konuda kendini yetiştirmiş personel seçmelisiniz.

Kısa Sürede Hizmet

Müşterilerin büyük bir bölümü sorularının kısa sürede içerisinde cevaplanmasını istemektedir. Bu konuda yeterince hızlı olunması gerekmektedir. Yapılan analizlere göre 1 saat içerisinde cevap bekleyen müşteri gurubu % 53’tür. %12 kısmı ise iki saat içerisinde cevap beklemektedir. Kalan ise anlıktır.

Bu analizlerden faydalanarak kısa süre içerisinde cevap vermek çok önemlidir. Departmanınız bu konuda yeterli olmalıdır. Ne kadar kısa süre içerisinde cevap verirseniz o kadar kalitenizi artırır. Müşteriler her zaman karşısında bir muhatap belirler ve belirlediği bu muhataptan tatmin edici cevap bekler. İş hacminize göre cevaplama departmanınızı ayarlamanız gerekmektedir.

Kısa süre içerisinde dönüş yapılmadığında müşterilerden olumsuz yorumlar ile birlikte müşteri kaybı da yaşayabilirsiniz. Markanız başka platformlarda ve ya diğer sosyal ağlarda lekenmesine sebep olur. Bunu baz alarak soru cevap departmanınızı çok ama çok dikkate almalısınız. 

Sorunu Hemen Telefon İle Çözünüz

Tüketiciler için bazen yazışmalar yeterli kalmayabilir. Daha etkili bir çözüm yolu olarak telefon ile destek vermek kısa süre içerisinde çözüm sağlayacaktır.

Tüketici size sosyal medya üzerinden ulaşıp bu kanalda çözüm bulmak istiyorsa bu kanalda destek verin. Yeterli kalmaz ise hemen Telefon ile destek veriniz.

Sosyal Medya Başarınızı Analiz Edin

Sosyal medya üzerinden verilen hizmet ile yapılan satış ve sorunları analiz ediniz. Bu analizi şu şekilde yapabilirsiniz. Sosyal ağınız üzerinden ürün sipariş için gelen 100 müşteriden kaçına ürün satışı yapıldığı.

Sosyal ağınızı ziyaret ederek sorunları olan 100 müşteriden kaçının %100 sorunun çözüldüğünü raporlayabilirsiniz.

Bu analiz ile yola çıkarak eksikliklerinizi görüp tamamlayabilirsiniz. Büyüme alanında Markanız için en verimli yöntemlerdir. Sosyal Medya da her zaman hitap ettiğiniz kitle sizindir. Bu gün sattığınız ürünü satın alan tüketici sizden memnun kalarak başka bir ürün de alabilir ve ya önerebilir. Sorunların çözümü içinde aynı yol izlenir. Siz ne kadar tüketici sorunlarını çözerseniz o kadar kaliteniz artar.