Eskiden belki de reklam verip pazarlama stratejisini rahatlıkla çözebiliyor ve geniş bir müşteri kitlesine kolaylıkla ulaşabiliyorduk ancak bu durum şimdilerde çokta geride kaldı diyebiliriz çünkü zamanımızda pazarlamanın şeklide oldukça değişti yani reklam değil müşteriye yakın olmak önem kazandı.

Fakat gerçek olan bir konu var ki henüz bu gerçekliği kavrayamamış bir sürü firma var. Üstelik bu firmalar bu yöntemi kullanmadıkları gibi aynı zamanda anlama yoluna dahi gitmiyor. Yani müşteriye yakın olmak demek onlarla olan etkileşiminde kolaylıkla yapıldığı gerçeğini beraberinde getirmektedir.  Yani bu işin mantığını basitçe ele alacak olursak müşteri hizmetleri gerçeği yatmaktadır.

Yani olayı başından ele alırsak siz firma olarak tüm çalışmaları sonuna kadar gerçekleştiriyorsunuz Ar-ge çalışmalarını da yerinde personeliniz başarılı bir şekilde işini yapıyor ancak bir şeyden uzak kalıyorsunuz o da “müşteri”

Müşteri ile direk iletişim halinde değilseniz ne kadar çabalarsanız ve profesyonel çalışırsanız çalışın istediğiniz zaman onlara sizde ulaşamazsınız. Evet bu kadar önemli bir konuda neden tutumlu davranıyorsunuz?  Neden bu doğruluğu kullanmıyorsunuz?

Satış bölümü bir şirketin gerçekten beynidir diyebiliriz ancak bir de satış sonrası ve öncesi destek vardır işte müşteri hizmetleri de bu doğrultuda sizin müşterinizle olan gözünüz ve diliniz olacaktır. Yani onlar size ne kadar anlık ulaşabilirlerse o zaman tercih edilme nedeniniz ve müşteri kapasiteniz o kadar artacaktır demektir.

Müşteri hizmetleri kesinlikle bir firmanın olmazsa olmazıdır ve gelecek planlarınız doğrultusunda stratejilerinizin belirlenmesi konusunda kesin bir çözümdür.