Müşterilerin keşfedip geri dönüşüm oranını artırmak için yapılması gereken en önemli şey ikinci derece müşteri kavramını algılamaktır. Bunun içinde size yardımı olacağına inandığım ikinci derece müşteri ne demek buna değinelim. 

İkinci derece müşteriler sizin sitenizden alışveriş yapan insanlar değillerdir buna rağmen genellikle sizin ürünlerinizi beğenip onların paylaşımını yapan sizi yakından takip eden kişilerdir. Aslında onlar kesinlikle sizin en iyi takipçilerinizdir diyebilirim. Ve sitenizin hitini artırmanız için farkında olmadan çok çalışırlar.

Her sitenin böyle bir kitlesinin olması büyük bir şanstır çünkü bu insanlar sizi marka sahibi yapabilecek en kuvvetli kesimdir. Amaç siteden yalnızca alışveriş olmamalıdır bu insanların her paylaşımları onlarca hatta yüzlerce kişiye ulaştığı için mutlaka sizin sitenizden bunların paylaşımları sonucunda alışveriş yapan çıkacaktır. Evet bu şekilde dedik ancak bunu yapmak yani ikinci derece müşteri edinmek öyle kolay yapılabilecek bir şey değil. Çünkü bu konuda çok çalışmanız gerekir. İkinci derece müşteri edinmek hiç te öyle kolay olabilecek bir şey değil.

Sizin İçin Neler Yapabilir?

Bunları güzel bir pazarlama elçisi olarak kullanabilirsiniz o yüzden onların ilgisini çeken paylaşımlar yapmaya devam edin.

Eğer ki bu insanlar bir blog sahibi iseler o zaman sizin için daha etkili olacak yöntem olarak sizi kaynak gösterecektir ve bu da sizin sitenizin PR’ sini yükseltecektir.

Farkında olmadan sizin reklamınızı yapacaklardır.